Skanzen v sobotu opět ožije řemeslníky, akci doplní tradiční Folkování v podhradí

VYSOKÝ CHLUMEC – Areál Skanzenu ve Vysokém Chlumci ožije v sobotu 17. července více než dvěma desítkami řemesel spjatých s venkovským hospodářstvím a lidovým stavitelstvím. Z řemesel bude k vidění práce kamnářů, košíkář, řezbář či předení na kolovrátku, na vlastní kůži si budete moci vyzkoušet výrobu keramiky a drátování, tesařské řemeslo, opracování kamene, pečení perníků a malování tradičních příbramských figurek z chlebové hmoty. V provozu bude i pila na vodní pohon.

O kulturní doprovod se postará flašinet Jana Bondry, program začíná v 10 hodin. Na místě bude k dispozici občerstvení a prodej keramiky, dřevěné flétny a píšťaly, včelařské produkty a tematické suvenýry. V 11 hodin proběhne slavností předání titulu Mistr rukodělné výroby Středočeského kraje za účasti radního pro kulturu Mgr. Václava Švendy. Oceněni budou sekerník František Mikyška, keramik Milan Exner a za výrobu figurek z chlebové hmoty Antonín Švec.

Den řemesel doplní vystoupení folkových hudebních interpretů. “Sobotní Folkování v podhradí se po loňských zkušenostech opět uskuteční na hřišti za školou. Připravena pro Vás bude pestrá směsice interpretů, dobré jídlo a pití. Akce se ponese v duchu dobré nálady, rodinné atmosféry, pohody a podpory dobročinných organizací Stéblo a Alka, které zde budou prodávat výrobky ze svých dílen,” uvádí pozvánka městysu Vysoký Chlumec.

Zdroj: Hornické muzeum Příbram.cz
Foto:
Ladislav Havel