Silný vítr přinesl do středních Čech hasičům necelou dvoustovku událostí

STŘEDNÍ ČECHY – Na středu 26. srpna vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu na silný vítr, který měl přes území kraje přecházet přibližně mezi 10. a 18. hodinou. Vzhledem k tomu, že výstraha se už v dopoledních hodinách začala naplňovat, vyjížděli středočeští hasiči k většímu počtu událostí, než je běžné. Celkem vyjeli ke dvěma stovkám případů, z čehož asi 160 přímo souviselo se silným větrem. Největší nápor událostí zaznamenalo operační středisko mezi 13. a 14. hodinou.

Nejčastěji hasiči likvidovali popadané stromy a ulámané větvě z pozemních komunikací, v několika případech i uvolněné plechové střešní krytiny. Největší počet výjezdů uskutečnili hasiči v okrese Praha-východ, dále pak v příbramském a benešovském okrese. Kromě popadaných stromů a větví hasiči zaznamenali také zvýšený počet požárů. Silný vítr velmi často způsoboval rychlý rozvoj ohně a jeho rozšíření na velkou plochu, hlavně při zahoření travních, lesních či polních porostů.

Pokud se blíže podíváme jen na výjezdy profesionálních i dobrovolných jednotek hasičů na Sedlčansku, tak první výjezd zaznamenali hasiči už kolem poledne k padlému stromu do katastru obce Svatý Jan. Další výjezdy k popadaným stromům pak už až do večera následovaly (Sedlčany, dvakrát Petrovicko). Kromě toho profesionální hasiči ze Sedlčan vyjížděli k dopravní nehodě se zraněním, ke které došlo krátce před 20. hodinou na křižovatce u Janova.

Zdroj: HZS Středočeského kraje
Ilustrační foto:
pixabay.com