Sedlčanské hvězdárně je 60 let, otevřena pro veřejnosti je nyní každý pátek a sobotu večer

SEDLČANY – Hvězdárna byla otevřena na popud členů astronomického kroužku a po návštěvě prof. Dr. Hurberta Slouky, významného českého astronoma, v listopadu 1961. Nese jméno Josefa Sadila (1919-1971), popularizátora zejména planetární astronomie. Rok 2022 je pro hvězdárnu jubilejním, neboť v roce 1962 tedy před šedesáti lety byl pod kopuli umístěn dalekohled a hvězdárna zpřístupněna veřejnosti. Pro veřejnost je sedlčanská hvězdárna na Cihelném vrchu otevřena při jasnějším počasí momentálně každý pátek a sobotu od 18 do 21 hodin.

Hlavní výbavou hvězdárny je dalekohled typu coude 200/3000. Současné technické vybavení umožňuje sledovat zákryty hvězd Měsícem a planetkami, provádět fotometrická měření proměnných hvězd, nov a supernov, fotografovat objekty noční oblohy i samotného Slunce a Měsíce. Zdejší sdružení amatérů astronomů je v principu otevřené každému s hlubším zájmem o astronomii, s možností využívat zařízení hvězdárny pro svůj ušlechtilý záměr. Pro veřejnost je otevřena ve výše uvedené dny po soumraku.

Pro začátek roku dovršených šedesáti let bude stačit zdůraznit, že práce nadšených astronomů amatérů je spojena se seznamováním veřejnosti a hlavně žáků, studentů a mladých lidí vůbec s pokroky a poznáním vědeckého chápání světa a kosmického prostoru. Druhou stránkou práce amatérů je i odborná činnost s jejímiž výsledky se můžeme seznámit na webových stránkách hvězdárny, která je součástí Kulturního domu Josefa Suka v Sedlčanech.

Jedním z mnoha volebních slibů současného sedlčanského zastupitelstva a zatraktivnění  objektu bylo vybudování vyhlídkového ochozu po obvodě objektu hvězdárny přibližně ve výšce deseti metrů na úrovni kopule. Vyhlídkový ochoz by uvítali i sedlčanští amatérští astronomové, například při pozorování meteorických rojů. Stejně tak i veřejnost, která by se zde mohla učit orientovat se podle souhvězdí nebo odtud v noci vnímat celou krásu temné oblohy s Mléčnou dráhou.

Zdroj: Hvězdárna Sedlčany
Ilustrační foto: Ladislav Havel