Sedlčanská pouť se váže ke křesťanskému svátku Nanebevzetí Panny Marie

SEDLČANY – Pondělní křesťanský svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna – v běžných kalendářích Hana) je neklamným znamením toho, že už tuto neděli 21. srpna drží obyvatelé Sedlčan tradiční Mariánskou pouť.  Původně se poutěmi nazývaly pobožné návštěvy posvátných míst. Takovým místem byl na vršku stojící kostel Nanebevzetí Panny Marie na Církvičce. A k takovýmto místům se od nepaměti také vždy sjížděli různí prodejci a později také kolotoče, houpačky a cirkusy.

V Sedlčanech jim vyhovovala plocha hned pod Církvičkou, tehdy ještě „kočičími hlavami“ dlážděné Novoměstské (Rudé armády) náměstíčko. Když bylo náměstí v sedmdesátých létech minulého století přeměněno na park, atrakce se stěhovaly do jiných částí města. V roce 1990 se pouť na přání obyvatel města vrátila zpět na tradiční místo na Nové město. Neuplynulo ani dvacet let a pouť v těchto místech opět začala vadit některým lidem. V roce 2019 radní vyslyšeli jejich nářky a zvolili Jateční ulici.

K sedlčanské pouti patří i doprovodné akce. Jednou z nich je tradiční Povltavská výstava králíků, holubů a drůbeže v parku v Nádražní ulici, včetně doprovodného hudebního programu a občerstvení. Na opačné straně mostu se pak v Luční ulici uskuteční hudební Sedlčanský pouťový mejdan. V neděli ráno se pak koná v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Církvičce poutní mše, odpoledne se na fotbalovém stadionu Tatranu utká domácí mužstvo v dalším kole Krajského přeboru s SK Poříčany.

Ilustrační foto: pixabay.com