Se začátkem astronomického léta se mírně ochladí a také má občas zabouřit i zapršet

REGION – Letošní astronomické léto nastane krátce před polednem 21. června, přesněji v 11 hodin a 14 minut. Ve stejný čas nastává také letní slunovrat, tedy okamžik, kdy Slunce na své pouti po obloze protíná obratník Raka a vzhledem ke světovému rovníku dosáhne nejsevernější deklinace. Zároveň tímto okamžikem  přechází Slunce ze souhvězdí Blíženců do souhvězdí Raka. Astronomické léto na severní polokouli potrvá 93 dnů a 14 hodin.

Přestože by se po letním slunovratu už měly dny zkracovat a tím i celkově ochlazovat, naopak teprve teď začíná ta nejteplejší část roku. Délka dnů a nocí se v průběhu června mění jen velice málo. Slunce stále vychází před pátou hodinou letního času a zapadá po jednadvacáté hodině. Dny by se měly opticky začít i prodlužovat, pokud bude konec června slunečný a s jasnou oblohou. Extrémní vedra by se ale podle aktuálního výhledu do konce června už vrátit neměla.

„Od pondělí se začne od západu ochlazovat s přeháňkami i bouřkami. Úterní začátek astronomického léta má být polojasný s teplotami do 25 °C, středa přinese další přechod studené fronty, před ní může být až 28 °C. Čtvrtek má být opět polojasný s nejvyššími denními teplotami kolem třicítky. Podobné počasí i teploty mají být i v pátek s tím, že se mohou objevit bouřky. Od soboty do pondělí se se teploty mají pohybovat mezi 23 až 28 °C,“ uvádí týdenní výhled počasí ČHMÚ.

Zdroj: ČHMÚ
Ilustrační foto:
pixabay.com