Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Se svátkem sv. Vavřince přichází nejen ochlazení, ale i Prčické posvícení

SEDLEC-PRČICE – Každoročně 10. srpna slaví svůj svátek ti, jejichž křestní jméno je Vavřinec. A stejně tak každým rokem po svátku svatého Vavřince přichází slavné Prčické posvícení. Tak jako příznivci tohoto druhu zábavy věnují tomuto posvícení zájem, tak také naši předci upírali k svátku sv. Vavřince velkou pozornost, neboť podle něho odhadovali jaký bude podzim, kolik se urodí vína, kolik bude myší a zda bude v následujících dnech pěkně, nebo bude pršet. Ale zpět k posvícení. Houpačky, kolotoče, střelnice a další atrakce, stánky a vše co k správnému Prčickému posvícení tradičně patří, zaplní historické Vítkovo náměstí i přilehlé ulice.

foto: Václav Peterka

K prčickému posvícení budou i letos patřit doprovodné akce v prčickém zámeckém parku. Jednak to bude už 34. výstava místních chovatelů drůbeže, králíků, holubů a dalšího zvířectva a stejně tak posvícenecké taneční zábavy pod širým nebem. O pátečním večeru 10. srpna je na programu diskotéka Radia Kiss, v sobotu večer vystoupení jihočeské rockové kapely Parkán. K uctění patrona prčického kostela, který je zasvěcen právě svatému Vavřinci, proběhne v neděli dopoledne sváteční mše svatá. Stejně tak si návštěvníci nedělního posvícení mohou v zámeckém parku poslechnout populární skupinu Poprask.