S příchodem ledových mužů se znovu ochladí, častěji by také mělo pršet

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 19 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Vypadá to, že letos známí ledoví muži přijdou na čas. Teploty by se však v polovině května pod bod mrazu už dostat neměly. V neděli, o svátku prvního “zmrzlíka” Pankráce, se na většině území má vyskytovat občasný déšť a přeháňky, na horách sněhové. Nejnižší noční teploty 9 až 6 °C, denní 9 až 13 stupňů. Také v pondělí o svátku Serváce má být podle předpovědi oblačno, přechodně až polojasno a místy přeháňky. V noci 5 až 2 °C, přes den 10 až 13 °C. Poslední ledový muž Bonifác má v úterý přinést podobný ráz počasí a teploty stejné jako v pondělí.

Mezi nejznámější pranostiky týkající se tohoto období patří ta, jenž říká: Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta. Proto také zkušení zahradníci a zahrádkáři vysazují choulostivé letničky a sazenice teplomilné zeleniny na venkovní záhony až po 15. květnu, tedy na svátek svaté Žofie. Další studenější období přichází v závěru května, kdy mají svátek tzv. “malí ledoví muži” – svatí Urban, Filip a Beda. Pokles teplot mezi 25. a 27. květnem však nebývá tak výrazný jako v čase “velkých ledových mužů”.