Proč sv. Martin a husy? Údajně ho rušily při kázání a tak skončily na pekáči

Svátek svatého Martina (11. listopadu) kromě pranostiky, podle níž Martin přijíždí na bílém koni (což má symbolicky vyjadřovat první sníh), je hlavně každoročně oslavou dobrého jídla (neměla by chybět vypečená šťavnatá husička) a mladého vína. V tento den dříve totiž čeledi obvykle končila sjednaná služba, dostávala plat a hledala službu pro další rok. Na mnoha místech se kromě martinských posvícení konaly dříve také dobytčí a výroční trhy.

K tradičním oslavám svátku svatého Martina pak patří otevírání mladých Svatomartinských vín a k obědu dobře vykrmená a upečená Svatomartinská husa. Proč zrovna Martin a husy? Zvyk má svoje kořeny v dávné legendě. Podle ní se jedná o jakýsi druh pomsty. Když prý svatý Martin kázal, rušily ho přitom svým kejháním právě husy, a proto skončily na pekáči. Další verzí je vyprávění o tom, jak se Martin ukrýval v seníku a husy jej prozradily svým vyplašeným poletováním a křikem.

Tak jako tak, husí život skončil vždy stejně a končí tak i v současné době. Podobně je to i s pranostikou, která říká, že sv. Martin přijíždí na bílém koni. Martin jako voják jezdil v dobách svého života na bílém koni. Jelikož dříve údajně na tento den začínalo často sněžit, tak je svátek Martina spojován právě se sněhem. Letitými zkušenostmi lidé zjistili, že největší teplotní rozdíly nastávají právě na svátek svatého Martina a proto tento den spojili s pranostikami.

„Na svatého Martina, bývá dobrá peřina“, „Na svatého Martina kouřívá se z komína“ , „Martinův led, bude vodou hned“ nebo „Na svatý Martin, ještě se vrátím, ale na svatého Mikuláš mě tu najisto máš“. Poslední pranostika je zajímavá v tom, že upozorňuje na značnou nestabilitu trvání tohoto období s tím, od kdy je možné očekávat nástup trvalých mrazů. Je to čas výrazně chladný, pochmurný a mlhavý. Což letos vyvrací nadprůměrně teplé počasí jen výjimečné s ranními mlhami.

Ilustrační foto: pixabay