Při sobotní akci vojáci, sedláci a řemeslníci přenesou skanzen do počátku 17. století

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

VYSOKÝ CHLUMEC – Píše se rok 1618 a malá jednotka vojáků se vrací z války domů do Čech. Na své cestě zavítá do vesnice, která žije svým každodenním životem. Kontrastem rozdílných světů vojáků a vesničanů vzniká spousta poučných i humorných situací, které nastolují řadu otázek… Co skrývá vojákův tlumok? Jak zní salva z mušket? Zamiluje se vesnická dívka do švarného vojáka a odejde s ním?

Odpověď na tyto i další otázky dostanou návštěvníci skanzenu lidových staveb středního Povltaví v sobotu 27. května. Poklidné soužití vojáků a vesničanů v předvečer třicetileté války představí čtyři desítky účinkujících ze spolků Die Kompanie a Danar – historická řemesla. Program je rozdělen do několika bloků s odborným výkladem. Jednotlivé bloky začínají od 10:00 každou další celou hodinu.

Během celého dne dále můžete na zápražích a v chalupách sledovat při práci bednáře, ševce, přadlenu, hrnčířku a upéct si voňavé perníky. Uvidíte, jak kuchař s pomocníky vaří pro vojsko v černé kuchyni, jak se u výhně ohání kovář perlíkem a také vojáky i vesničany při zábavě v krčmě. Na programu jsou také ukázky provozu pily a mlýna od 10:30 a poté v polovině každé další hodiny.

Zdroj: Hornické muzeum Příbram
Ilustrační foto: pixabay.com