Praha a Středočeský kraj požadují na vládě přehodnocení testování žáků ve školách

STŘEDNÍ ČECHY – zástupci hlavního města Prahy a Středočeského kraje včera poslali dopis adresovaný premiérovi, ministru školství a ministru zdravotnictví, ve kterém žádají o přehodnocení metody plošného testování žáků ve školách a školských zařízeních a nalezení cesty financování pro vhodnější typ PCR testů.

K apelu hlavního města a Středočeského kraje na vládu vedly především aktuální závěry testování žáků na školách, kdy podle zveřejněných dat bylo v pondělí v Praze testováno celkem 35 729 žáků, z nichž pouze 15 bylo pozitivních. Ve Středočeském kraji bylo z 56 678 dětí pozitivních 23. Následná konfirmace PCR testem v laboratoři ale nakonec pozitivitu potvrdila pouze u osmi z nich.

„Na datech je jasně vidět, že používat tyto antigenní testy na bezpříznakové jedince znamená, že se ve školách budou pravděpodobně nadále objevovat nákaza, aniž bychom o tom věděli. PCR testy vykazují senzitivitu vyšší, mají větší výpovědní hodnotu. Proto pokud chceme ve školách udržet i nadále formu prezenční výuky a zajistit ji i pro další ročníky, musíme ihned přehodnotit metodu testování,” uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.

Lékařka Laura Roden, která v únoru 2021 spustila ve své ordinaci v Sedlčanech jako první v Česku zkušební testování žáků na koronavirus, doplňuje další argumenty: „Kromě toho, že PCR testování je přesnější a spolehlivější a není potřeba tak vysoká frekvence při preventivním testování ve školách, tak i hromadné provedení u žáků základních škol je snadnější pro žáky i pro učitele. Navíc není zatíženo tolika chybami v odběru a v hodnocení testů.”

Zdroj: Středočeský kraj
Ilustrační foto:
Facebook