Praha a Středočeský kraj podepsaly v pátek Memorandum o vzájemné spolupráci

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDNÍ ČECHY – Hlavní město Praha a Středočeský kraj uzavřely Memorandum o vzájemné spolupráci. Klíčový dokument slavnostně podepsali středočeská hejtmanka Petra Pecková a pražský primátor Zdeněk Hřib přímo na hranici obou krajů. Společně s nimi pomyslnou hranici smazali koordinátor projektu, náměstek primátora Prahy pro územní rozvoj Petr Hlaváček a středočeský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík. Cílem je rozšířit dosavadní spolupráci, a to nejen v oblasti kvality života obyvatel, ale také technické a dopravní infrastruktury či například životního prostředí a školství.

„Praha si váží partnerů, na které je spolehnutí. To je i případ spolupráce se Středočeským krajem, která je teď výrazně lepší než dříve a máme zájem ji ještě více prohlubovat. Naším společným cílem je zajistit co nejvyšší životní standard obyvatelům s přihlédnutím k tomu, že značná část z nich mezi kraji pravidelně cestuje například kvůli zaměstnání, vzdělávání nebo službám. Funkčnost spolupráce obou krajů už prověřila i pandemie covidu, kdy jsme společně postupovali například v otázce testování,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

„Neexistuje žádná hmatatelná hranice mezi oběma kraji. Praha není ostrov uprostřed středočeského moře, a naopak Středočeský kraj není nějakým prstencem odděleným od Prahy. A proto je úzká spolupráce s hlavním městem nezbytná. Věřím, že se nám podaří společně zlepšovat podmínky života středočeských občanů, kteří v Praze tráví velké množství času, a naopak Pražanů, kteří v našem kraji většinou relaxují, ve všech oblastech. Ať je to doprava, sociální služby, zdravotnictví, školství, kultura nebo digitalizace,“ uvádí hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Náměstek primátora pro území rozvoj Petr Hlaváček, který vedl pracovní skupinu připravující memorandum, doplňuje: „Praha a významná část Středočeského kraje tvoří jeden funkční metropolitní region, avšak území není organizováno a bohužel možná ani dostatečně vnímáno. Pomocí měkkého nástroje společného memoranda hledáme způsob, jak všechny aktivity a dynamiku území, zejména ve vztahu k dopravě a bydlení, do budoucna koordinovat. A to v území, které má dle dat mobilních operátorů téměř tři miliony obyvatel a má, stejně jako obdobná metropolitní území v zahraničí, klíčový ekonomický výkon pro celou republiku.“

Vzájemnou spolupráci prověřila v tomto roce i pandemie nákazy covid-19. „Obyvatelé obou regionů využívají zdravotnictví jak Prahy, tak Středočeského kraje, což bylo ve všech vlnách epidemie ještě více patrné než běžně. Pro naše oblastní nemocnice jsou pak pražské fakultní nemocnice tak zvaným vyšším pracovištěm, a právě v Praze jsou specializovaná pracoviště. Úzká spolupráce při vytváření strategií a koncepcí je proto nutná. A věřím, že nově zakotvená spolupráce, která není jen deklaratorním prohlášením, nám v tom významně pomůže,“ popisuje středočeský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík.

  Dalších 210 žádostí o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti schválil kraj

Zdroj/foto: Středočeský kraj