Pozor na to, aby první adventní svíčku na věnci vám nepřijeli „sfouknout“ hasiči

REGION – O posledním listopadovém víkendu se v mnoha domácnostech zapalovala první svíčka na adventním věnci. Každý rok během adventu a vánočních svátků vyjedou hasiči k zhruba 1.200 požárům, z toho asi ve 30% hoří v domácnostech. Nejvíce adventních a vánočních požárů vzniká od zapálených svíček, prskavek a vánoční pyrotechniky.

„Každý rok jich hasiči uhasí od první adventní neděle do Štěpána kolem dvou set. Typickým „vánočním“ iniciátorem požárů bývá zápalka (okolo 140 případů), svíčka (okolo 40 případů) a zábavní pyrotechnika (zhruba 2 desítky případů). I během nejkrásnějších svátků roku si požáry vybírají tu nejkrutější daň nedbalosti,“ uvádí tisková zpráva hasičů.

V první řadě je třeba uvědomit si, že jsou dva druhy adventních věnců a zapálit svíčky můžeme pouze na jednom z nich – na tom, který má svíčky podložené nehořlavou podložkou. Ten druhý, bez mističek, slouží výhradně k dekoraci. Pokud si vyrábíme věnec sami doma, doporučují hasiči pořídit si speciální adventní svíčky, co jsou ošetřeny voskovou vrstvou, která hoří dlouho.

„Naprostou samozřejmostí je nenechat zapálený adventní věnec ani na okamžik bez dozoru. Než škrtneme sirkou, mysleme na to, že Vánoční svátky lidé prožívají více emocionálně. A proto jsou následné škody na psychice člověka v případě neštěstí větší a rány osudu zanechávají hlubší rány. Hasičský záchranný sbor České republiky vám všem přeje předvánoční pohodu,“ dodávají hasiči.

Zdroj/foto: HZS ČR