Polovina meteorologické zimy je už za námi. Jak studená či teplá bude její druhá část?

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 22 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Meteorologická zima je vymezena nejchladnějšími měsíci roku, kterými jsou v ročních průměrech prosinec, leden a únor. Z toho vyplývá, že právě dnes, ve čtvrtek 16. ledna, jsme na přelomu první a druhé poloviny. V první polovině byla současná meteorologická zima hodně přívětivá, někdy až moc. V prosinci to byly jen dva dny (5. a 29.), kdy v regionu mrzlo po celý den. V lednu 2020 se zatím takovýto den s celodenním mrazem nevyskytl.

Počasí těm, kteří neholdují zimním sportům, zatím přeje. První menší změna počasí dorazí už ve čtvrtek, kdy by měl příliv teplého vzduchu ve výšce zeslábnout, což snad umožní protrhání nízké oblačnosti. Odpoledne by tak mohlo být na řadě míst polojasné, ale nemusí to být všude. Teploty vystoupí hlavně v jihozápadní časti Čech až 9 °C. V pátek se inverze opět zvýrazní a tento den tak přinese rozdělené počasí – místy slunečně a teplé, místy nízkou oblačnost a “jen” kolem 2 °C.

Pátkem na nějakou dobu ale inverzní počasí prozatím končí. V sobotu podle předpovědi postoupí nad naše území studená fronta s deštěm, ale modely se zatím neshodují, jak daleko nad Moravu se stihne během soboty dostat. Asi tak od nadmořské výšky 600 m by mělo sněžit. V tomto směru situaci trochu komplikuje inverze z pátku, která, pokud vydrží, by mohla hranici sněžení mírně snížit. To se se však týká především Moravy.

V neděli už meteorologové očekávají spíš místní přeháňky, přibližně od 400 m sněhové. V pondělí by jich mělo ubývat a v úterý bychom se mohli dočkat i více slunečního svitu. Ale na delší slunečnou periodu to nevypadá, celkem rychle by se mělo obnovit severozápadní proudění a přinést více oblaků. Také další týdny budou teplotně průměrné. Relativně nejchladnějším by podle výhledu počasí měl být týden od 27. ledna do 2. února s denními teplotami kolem +1 °C.

Zdroj: Meteocentrum.cz