Políčka jsou už zalitá dost, usoudila Žofie. Na její páteční svátek nejspíš pršet nebude

REGION – Trojice ledových mužů (Pankrác, Servác a Bonifác) své pověsti dostála, na řadě je nyní Žofie. Její svátek každoročně připadá na 15. května a říká se o ní, že je počuraná, respektive, že v tento květnový den rádo pršívá. Tomu nasvědčuje i řada lidových pranostik, například: “Svatá Žofie vaří z vody”, nebo “Svatá Žofie políčka často zalije”. A pokud se nechá věřit předpovědím meteorologů, tak letos by nemělo počasí, až na nějaké výjimečné slabé přeháňky, podle pranostik vyjít.

Hned následující den po svátku Žofie by se podle aktuálních předpovědí mělo začít oteplovat. Sobota má být skoro jasná až polojasná, během dne přechodně až oblačná. Nejnižší noční teploty při ojedinělých ranních mlhách klesnou na 3 až -1 °C, nejvyšší denní teploty 14 až 17 °C. Polojasno až jasno má být i v neděli a v pondělí, při nočních teplotách kolem pěti a denních až 23 °C. V dalších dnech příštího týdne se mohou už přidat přeháňky, teploty se stále budou držet kolem dvacítky.

Co se týká samotného křestního jména Žofie tak v ČR žijí s tímto jménem přes dvě tisícovky žen, na Sedlčansku jsou pak čtyři nositelky tohoto jména. Jméno Žofie pochází z řeckého slova Sofia s významem „moudrost“. Žofie Římská bývá někde zobrazována s mečem a neckami, většinou ji ale můžeme spatřit s knihou a palmou. K svaté Žofii se lidé modlili, aby se přimluvila a ochránila plodiny před pozdními mrazy a také aby podpořila růst osevu na polích.