Policisté dopadli traviče zvířat a zajistili u něj látku, kterou používal jako návnadu

Od konce února 2024 se kriminalisté z Příbramska zabývali oznámeným případem nálezu několika uhynulých volně žijících živočichů na Příbramsku (v katastru obce Jesenice) s podezřením na jejich otravu. Po měsíci velmi intenzívní, a zejména operativní práci kriminalistů, se podařilo zjistit a zajistit nejen látku, kterou byla tato zvířata otrávena, ale i osobu, která otrávené návnady rozmístila.

Obvinění ze tří trestných činů – týrání zvířat, přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, z přechovávání omamných a psychotropních látek a jedů – čelí dvaapadesátiletý muž z Příbramska. Podle všeho byl motivem jednání obviněného muže záměr zlikvidovat tzv. škodnou ve svém hospodářství. Ale v důsledku svého jednání usmrtil několik dalších volně žijících živočichů (dva orly mořské, dvě vydry říční a káně lesní).

Policisté od počátku na tomto případu spolupracovali s celou řadou institucí zabývajících se ochranou zvířat a přírody. Vedle Státního veterinárního ústavu Praha i s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a zejména také s Českou společností ornitologickou, která v České republice jako jediná disponuje speciálně vycvičení psi na vyhledávání nejen uhynulých otrávených zvířat, položených návnad, ale i samotné látky Karbofuran.

V radiusu pěti set metrů od prvního místa nálezu byly právě za využití těchto psů objevena mimo jiné uhynulá vydra říční, káně lesní, kuna skalní a liška obecná, u kterých byly specializovaným pracovištěm provedeny pitvy za účelem zjištění úhynu, a to včetně toxikologického vyšetření zaměřeného na látku karbofuran, neboť dle polohy těl v místě nálezů tato zvířata vykazovala typické příznaky otravy karbofuranem.

Všechna těla uhynulých zvířat byla předána Státnímu veterinárnu ústavu Praha, který krom jiných činností provádí také vyšetřování širokého spektra domácích, exotických a volně žijících zvířat, a který provedl pitvy všech nalezených uhynulých zvířat. Jako příčinu jejich úhynu určil a identifikoval vysoce toxickou látku karbofuran, nebezpečnou nejen zvířatům, ale i lidem.

„Společenská a kulturní hodnota uhynulých zvířat vyčíslená Agenturou ochrany přírody je stanovena na částku 252.000 korun za jednoho orla mořského, který je kriticky ohroženým druhem, jednoho káněte lesního na 25.200 korun a jedné vydry říční ve finanční částce 50.400 korun. Celková společenská a kulturní hodnota tak byla vyčíslena na částku 630.000 korun. U orlů se navíc jednalo o dospělého samce a samici,“ uvedla v tiskové zprávě policistka Vlasta Suchánková.

Zdroj: Policie ČR
Ilustrační foto: pixabay