Policie: Absolutní přednost chodců na přechodu neexistuje, myslete na to!

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 5 měsíců a 14 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Během posledního měsíce řešili policisté na Příbramsku osm střetů chodce a osobního vozidla, kromě jednoho se všechny odehrály na přechodech. Jeden případ se stal v Sedlčanech, ostatní přímo v Příbrami. Lidé by měli vědět, že neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech. Před vstupem do vozovky musí přecházející odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit a především je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví. “Při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem. Chodci si musí všímat i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz jim dá přednost, v protijedoucím autě si motorista nemusí všimnout, že někdo jde přes silnici,” apeluje na chodce policejní mluvčí Monika Schindlová.

“Chodci sami by měli mít především zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, jsou spolu s cyklisty ti nejzranitelnější, nechrání je žádná karoserie. Příčinou mnoha tragických nehod je také jejich nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět. Modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 55 km/h potřebuje řidič 20 metrů na to, aby zareagoval a stihl na mokré vozovce zabrzdit,” dodává policejní mluvčí.