Pokud se ostatní spolu domluví, tak vítěz sedlčanských voleb moc šancí asi nemá

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

Komunální volby v Sedlčanech jak známo skončily vítězstvím uskupení Šance pro Sedlčany. Uskupení vstupovalo do voleb s otázkou Chcete po 30 letech konečně skutečnou změnu? Voliči, kteří přišli k volbám (a bylo jich něco málo přes 40 procent) většinou hlasů řekli ano. Jenže co platné, volební systém přiřkl vítězi voleb jen devět mandátů, což není většina z 21 zvolených zastupitelů.

A v tom je právě ten zakopaný pes! Ostatní dvě strany a jedno sdružení nezávislých kandidátů mají v této chvíli, i když skončily ve volbách od druhého do čtvrtého místa, většinu dvanácti mandátů. Klidně se tak může v Sedlčanech stát, že když se tato tři uskupení domluví, a nebylo by to poprvé, tak vítěz zůstane stranou a k žádné ohlašované změně nedojde…

Samozřejmě je to jen moje pouhá teorie, skutečnost může být jiná. Povolební vyjednávání asi budou složitá, výsledek jednání se obyčejný volič dozví patrně až na ustavující schůzi nového zastupitelstva. Před čtyřmi roky to bylo podobné, nakonec to tehdy vítězná ODS vyřešila s tehdejším STANem tak, jak praví jedno známé české přísloví: Vlk se nažral a koza zůstala celá.

Ladislav Havel
Ilustrační foto: pixabay.com