Podle záchranářů prožívali mnozí svátky velikonoční v silném opojení

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 1 měsíce a 10 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Není tajemstvím, že většina české populace má velmi pozitivní afinitu k alkoholu. Volné víkendy, a tím spíš svátky, se tak pro záchranáře obvykle stávají časem, kdy poskytují svoji vysoce odbornou péči osobám, jejichž zdravotní stav, ale mnohdy i chování a úsudek, byl ovlivněn tím, že se prostě „urvali ze řetězu“. Ve většině těchto případů jsou výjezdy navíc komplikovány zhoršenou komunikací s pacientem a jeho okolím, kdy celý zásah může gradovat až do nejen verbálních ale i fyzických ataků ze strany pacienta.

“Záchranáři mnohdy tyto pacienty již znají, neboť podobné výjezdy se v některých případech s jistou pravidelností opakují, a to i několikrát za směnu. Tito pacienti se v drtivé většině případů nenachází v přímém ohrožení života nebo není vážněji ohroženo jejich zdraví, a tak se dá říct, že svým chováním a jeho následky zatěžují systém. Jako vybraný vzorek v čase velikonočním nám může posloužit několik výjezdů kladenské základny, která zaznamenala za víkend a sváteční dny téměř 100 výjezdů, z nichž by se u zhruba 30 % dal označit za spoluviníka alkohol,” uvedla v úvodu tiskové zprávy mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

– V podvečer v pátek byl na kladenské autobusové zastávce nalezen mladý muž, který nebyl schopen samostatného pohybu – nadýchal 3,35 promile. Záchranáři na něm neshledali žádná poranění, ale vzhledem k jeho stavu byl transportován do kladenské nemocnice, kde byl přijat na expektační pokoj. Jen o hodinu později jely posádky k opilé ženě po pádu, která si nezpůsobila žádná poranění, ale vzhledem k silné opilosti nebyla ani schopna vstát. Záchranáři ji po vyšetření transportovali do kladenské nemocnice k přijetí na expektační pokoj.

– Kolem 21. hodiny páteční byla operačnímu středisku hlášena opilým volajícím hádka mezi matkou a malým synem. Na místě se opakuje hádka pacientky s nezletilým synem, které přihlížel její přítel. Oba dospělí jevili známky požití alkoholu. I tato pacientka, byť bez zranění, se stala dalším hostem expektačního pokoje kladenské nemocnice.

– V sobotu odpoledne se při pádu zranil muž na hlavě. Samotný pád byl způsoben stavem, ve kterém se pacient nacházel po požití alkoholu. Muž utrpěl tržné poranění na temeni hlavy, ale na hlavě měl již obdobná poranění staršího data. Po poskytnutí nezbytné péče byl muž přepraven do spádové nemocnice.

– Po půlnoci v pondělí směřovala posádka rychlé zdravotnické pomoci k mladému páru, který se v rámci hádky přetahoval o nůž. Samozřejmě i tento boj byl podpořen alkoholem v krvi. Muž, který utrpěl řezné poranění horní končetiny, se začal vůči posádce chovat agresivně. Mladá žena při pohledu na krev omdlela a při pádu se uhodila do hlavy. Po uklidnění situace a ošetření byli oba přepraveni do nemocnice.

-Poslední hrdina velikonočních svátků je muž, pro kterého postupně jely tři posádky středočeských záchranářů, neboť po prvním ošetření, které mu bylo poskytnuto z důvodu pádu na hlavu a jeho opilosti, a předání do zdravotnického zařízení, se mu podařilo z urgentního příjmu utéct. Zhruba za dvě hodiny od prvního setkání byla ke stejnému muži vyslána další posádka, aby byl opět po nezbytném vyšetření umístěn na expektační pokoj.

Autor/zdroj: Petra Effenbergerová,
tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje