Pilský rybník má vodu na dvojce, říční koupací oblasti zkontrolují hygienici příští týden

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 30 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Prázdniny jsou už skoro ve své polovině a počasí přímo vybízí k vodním radovánkám. Ve Středočeském kraji jsou zprovozněna všechna sledovaná a kontrolovaná přírodní koupaliště a podle posledních provedených rozborů je situace velice příznivá. Dny s tropickými teplotami a bezoblačné slunečné počasí jsou většinou spouštěčem pro růst fytoplanktonu, což se pak projeví i na zhoršené kvalitě vody, letošní sezóna se zatím vyvíjí příznivě.

Na většině sledovaných lokalit je kvalita hodnocených vod na stupni 1, pouze na několika přírodních koupalištích jsme zaznamenali mírně zhoršenou vodu. V regionu Sedlčanska kontrolují středočeští hygieniky kvalitu vody kromě letovisek na březích Vltavy také na jediném přírodním koupališti. A tím je Pilský rybník u městečka Sedlec-Prčice.

“Podobná situace jako v Pilském rybníku je také ve Středočeském kraji na jezeře Ostrá na Nymbursku a rybnících Jureček a Vyžlovka. Na dvojce jsou i Proboštská jezera v oblasti Praha – východ, Nový rybník v Příbrami a Tyršovo přírodní koupaliště v Rakovníku. Právě na těchto lokalitách došlo k rozvoji fytoplanktonu a voda má sníženou průhlednost. Podstatnou část fytoplanktonu tvoří řasy, obsahy sinic jsou zatím zanedbatelné,” uvádějí středočeští hygienici.

Autor/zdroj: Krajská hygienická stanice
Středočeského kraje