Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Pietním aktem u památníku si občané v Sedlci připomněli oběti II. světové války

SEDLEC-PRČICE – Desítky občanů města Sedlec-Prčice se v podvečer 7. května společně s jednotkami dobrovolných hasičů a zastupiteli města, vedené starostkou Miroslavou Jeřábkovou, sešly před budovou městského úřadu na tryzně za oběti druhé světové války. Poté se všichni průvodem vydali do Komenského ulice k památníku, kde bylo vojsky SS v posledních hodinách války popraveno jedenáct místních občanů, které němečtí nacisté údajně považovali za partyzány. Událost připomínají památník v místě neštěstí u sedlecké školy a společný hrob obětí na sedleckém hřbitově.

„Na samém sklonku války, několik hodin před ukončením válečného konfliktu a před německou kapitulací, bylo na místě kde právě stojíme 7. května 1945 zavražděno jedenáct občanů našeho města. Zbývalo několik posledních hodin, ale i ty znamenaly další násilí, vraždy a bolest. Jako každoročně, tak i letos jsme se sešli, abychom si připomněli a uctili památku našich spoluobčanů, blízkých přátel. Ale zároveň abychom si připomněli všechny oběti šestiletého válečného běsnění,“ uvedla kromě jiného ve své řeči starostka města Sedlce-Prčice Miroslava Jeřábková.