Petrovice u Sedlčan o první zářijové sobotě ovládla obnovená tradice dožínek

PETROVICE – Úvod obnovených dožínek patřil v Petrovicích slavnostní mši v místním kostele Petra a Pavla. Pak se všichni návštěvníci, kterých přišlo několik stovek, přesunuli do zámeckého parku, kde nejprve vystoupila Lidová muzika Základní umělecké školy ze Sedlčan. V hlavním programu se na podiu představila populární jihočeská dechová kapela Kovačka. Po dechovce pódium v zámeckém parku patřilo folklornímu souboru z nedalekého Kovářova.

Následně došlo na tradiční vyhlášení nejhezčího dožínkového věnce přičemž o vítězi rozhodovali sami návštěvníci slavnosti. Do soutěže dodalo dožínkové věnce celkem pět zemědělských farem a společností. Titul toho nejhezčího si letos odnesl věnec Zemědělského družstva Krásná Hora nad Vltavou. Předloňskému vítězi, farmářství Jarolímkovy z nedaleké Vilasovy Lhoty, patřilo letos druhé místo. „Bronzový“ pak byl věnec Kubecových ze Žemličkovy Lhoty.

Součástí sobotní akce byly i ochutnávky regionálních potravin, tradiční jarmark i výstava zemědělské techniky. Kdo z návštěvníků petrovických dožínek chtěl, mohl v rámci organizovaných prohlídek navštívit i místní zemědělskou farmu, která spadá pod ZD Krásná Hora, nebo si přímo v parku prohlédnou zemědělskou techniku v akci. Pak už pódium v zámeckém parku patřilo ve večerních i nočních hodinách taneční zábavě s rockovou skupinou Fantom z Milevska.

Z téměř podobného soudku jako petrovické dožínky, byl v posledních srpnových dnech i 47. ročník Země živitelky v Českých Budějovicích. Také tam zavítala kamera Václava Peterky.

Ilustrační foto: pixabay.com