P. Štěpánek nebo J. Burian? O senátorském křesle rozhodne druhé kolo senátních voleb

REGION – Na Příbramsku, v jihozápadní části Benešovska a v jižní části okresu Praha-západ startuje páteční čtrnáctou hodinou druhé kolo senátních voleb obvodu číslo 18 Příbram. Voliči tentokrát volební lístky nedostali do poštovních stránek, ale obdrží je až přímo ve volební místnosti. O hlasy voličů budou soupeřit dva kandidáti ze Sedlčanska – Petr Štěpánek z Petrovic (STAN) a  Jiří Burian ze Sedlčan (ODS). Oba postoupili před týdnem s největším počtem získaných hlasů do druhé kola.

Petr Štěpánek získal minulý víkend od voličů 9.646 hlasů (21,98 %), Jiří Burian 7.109 hlasů (16,19 %). Volební účast v rámci prvního kola byla přitom ve volebním obvodu č. 18 necelých devětatřicet procent všech voličů. Volební účast při druhém kole senátních voleb bývá tradičně výrazně nižší, než v kole prvním. Petr Štěpánek největším rozdílem zvítězil “na domácím hřišti”, když v Petrovicích dostal od voličů 78,58 % hlasů, Jiří Burian jen 5,54 % hlasů.

Paradoxně Štěpánek dostal v prvním kole víc hlasů i v Sedlčanech, kde za ním Jiří Burian zaostal o 91 hlasů. Pokud se podíváme na výsledky prvního kola v dalších městech volebního obvodu tak Štěpánek získal víc hlasů než Burian v Březnici, Krásné Hoře nad Vltavou, Rožmítále pod Třemšínem i v Sedlci-Prčici. Naopak Jiřího Buriana volilo víc voličů v Dobříši, Mníšku pod Brdy a také v Příbrami. Například v Mníšku pod Brdy zaostal Štěpánek za Burianem o téměř pět procent.

Ilustrační foto: Commons.wikimedia