Oprašte lucerničky, skauti i letos přivezou do Česka Betlémské světlo

REGION – Plamínek, který je pro mnohé již neodmyslitelnou součástí Vánoc, převezmou čeští skauti od těch rakouských v neděli 12. prosince. Plamínek již z Betléma doputoval letecky do Rakouska, odkud ho tamní skauti budou šířit dál. V běžných letech se v některé z rakouských katedrál koná slavnost s ekumenickou bohoslužbou, během níž si Betlémské světlo přebírají skautské delegace z různých zemí. Kvůli pandemii covid-19 to i letos však nebude možné.

Světlo si tak přeberou čeští skauti od svých rakouských kolegů na hranicích v Břeclavi, a to v neděli 12. prosince v 8:30 hodin. Betlémské světlo pak dovezou do brněnské katedrály svatých Petra a Pavla na Petrově. „Betlémské světlo je předvánoční služba skautů a skautek společnosti. Je symbolem míru, naděje a přátelství, zároveň také v tomto často hektickém období lidem připomíná, že ty nejdůležitější věci jsou křehké a vyžadují naši pozornost,” uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.

V sobotu 18. prosince se pak vánoční plamínek díky skautským dobrovolníkům rozšíří po celé republice. Rozvoz probíhá již tradičně od brzkého rána po vlakových trasách. Pro Betlémské světlo si zájemci mohou přijít v Sedlčanech k vánočnímu stromu na náměstí ve středu 22. prosince v čase od 16:00 do 17:00 hodin. Dalším místem předávání betlémské světla bude o den později Kosova Hora, a to taktéž u vánočního stromu na kosohorském náměstí v čase od 16:00 do 17:00 hodin.

Zdroj: Skaut.cz
Ilustrační foto: pixabay.com