O Zeleném čtvrtku letí zvony do Říma, jí se špenát či kapusta a pije zelené pivo

REGION – Po Škaredé středě vždy přichází před velikonočními svátky Zelený čtvrtek. Název Zelený čtvrtek pochází podle zelené barvy liturgických rouch při bohoslužbách v kostelích. V tento den, pokud člověk chce být po celý rok zdravý, by se pro změnu měla jíst zelená strava. Tedy špenát, zelí, kapusta, brokolice a tradičně zapíjet zeleným pivo.

O Zeleném čtvrtku se také naposledy rozeznívají kostelní zvony, od pátku jejich hlas až do sobotního večera neuslyšíte, neboť “odlétají do Říma”. Zvuk zvonů až do sobotní Veliké noci nahrazují různé klapačky a řehtačky. Nástroje používané k nahrazení hlasu zvonů měly dříve různé názvy a stejně tak i různou podobu. Někde to byly obyčejné řehtačky, jinde klapadla, hrklávky, valchy a tragače.

To všechno za předpokladu, že bychom tu letos neměly nouzový stav. Špenát, kapustu i zelí si naštěstí můžeme dopřávat nejenom na Zelený čtvrtek. Zda letos odletí zvony, kvůli platnému zákazu cestování mezi okresy, do Říma není také jisté. Jistý je ale fakt, že kvůli nouzovému stavu nebudou moci po domácnostech o velikonočním pondělí chodit koledníci a návštěvy…

  Užijte si klidné a radostné Velikonoce i přes nepřízeň, která nás momentálně provází

Ilustrační foto: pixabay.com