Advent klepe na dveře, v řadě obcí a měst se slavnostně rozsvítí vánoční stromy

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 2 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Nadcházející dny na přelomu měsíce listopadu a prosince budou prakticky všude patřit zahájení adventu ve formě rozsvěcení vánočních stromů na náměstích i návsích. Jako první se čtvrtek 28. listopadu odpoledne rozsvítí vánoční strom ve Vysokém Chlumci, a to při příležitosti tradiční Vánoční výstavy dekorací a aranžmá v prostorách Obecního úřadu. Rozsvícení vánočního stromu doprovodí vystoupení operní pěvkyně Jany Veberové a slavnostní otevření výstavy.

V pátek 29. listopadu plánují rozsvítit vánoční strom se setměním na náměstí 7. května v Sedlci, kde se o pravou předvánoční náladu postarají žáci místních škol. Každý z návštěvníků akce dostane malé občerstvení a dáreček, případně si může do svého domova odnést i adventní světlo. Dalším místem kde se v pátek u radnice rozzáří vánoční strom  je Kamýk nad Vltavou. Také tady čeká na návštěvníky občerstvení, hudební a pěvecké vystoupení i ohňostroj.

Nejčastěji dojde k rozsvícení vánočních stromů na náměstích a návsích regionu o sobotním podvečeru 30. listopadu. Stane se tak například v druhé části dvojměstí Sedlec-Prčice a to na Vítkově náměstí v Prčici.  Stejně jako o den dříve v Sedlci, tak také tu v doprovodném programu vystoupí žáci místních škol. V Krásné Hoře nad Vltavou dojde k zahájení adventu v kostele sv. Mikuláše. Svůj vánoční strom rozsvítí v sobotu i obec Jesenice. V doprovodném programu zazní vánoční básně, písně a koledy.

V sobotu se také na rozsvícení vánočního stromu připravují v Dublovicích. V režii dobrovolných hasičů z Líchov proběhne u místní radnice výstava betlému, dojde i na ohňostroj. Pro dospělé návštěvníky bude nachystán malý raut s degustací vína, punče a medoviny. Pro děti je připravený dětský šampus a svařený džus. Ve stejný den dojde k rozsvícení vánočního stromu také na náměstí TGM v Sedlčanech. Stane se při příležitosti akce spojené s 13. ročníkem Dne pro dětskou knihu a dalším rekordem.

Obce Kosova Hora a Petrovice a Nechvalice si nechaly rozsvícení vánočních stromů až na první prosincovou neděli. V Kosově Hoře se bude moci návštěvníci slavnostního rozsvícení vánočního stromu dopřát svařeného vína, grogu a v předstihu zakoupit adventní výzdobu. Na jihu regionu v Petrovicích nejprve odpoledne proběhne v Obecním domě předčasná Mikulášská nadílka určená malým dětem. Krátce po setmění se pak v Petrovicích prvně rozzáří světelné ozdoby na vánočním stromu.