Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Nezaměstnanost stoupla, práce ale je

REGION – Do evidence sedlčanského pracoviště úřadu práce přibylo ke konci listopadu 46 lidí hledajících práci. Vyplývá to ze čtvrtečních dat Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o stavu nezaměstnanosti. K 30. listopadu bylo v regionu evidováno 812 nezaměstnaných, přičemž míra nezaměstnanosti na Sedlčansku se z říjnových 7,2 procenta zvýšila o pět desetin procentního bodu na 7,7 procenta. Ke stejnému datu bylo v regionu evidováno 39 volných míst.

“Růst nezaměstnanosti na konci roku je pravidelným sezónním jevem, který se téměř každoročně opakuje. Za nárůst listopadové nezaměstnanosti může konec sezonních prací v určitých sektorech,” domnívají se analytici. Ani pohled do budoucna není podle nich optimistický. “Nervozita kolem budoucího vývoje v Evropě brzdí firmy v nabírání nových zaměstnanců i v růstu platů stávajících pracovníků. Proto nás i na jaře zřejmě čeká další zvyšování nezaměstnanosti,” dodávají.

Místa s nejvyšší a nejnižší mírou nezaměstnanosti v regionu se už mnoho měsíců nemění. Tradičně nejvíc lidí bez práce je v obcích Křepenice (15,1%), Štětkovice (12,6%) a Svatý Jan (10,8%). Nejméně také tradičně v Radíči (2,8%) a Příčovech (3,2%). Sedlčany měly k 30. listopadu 296 lidí bez práce a míru nezaměstnanosti 7,5%, v Sedlci-Prčici bylo 91 nezaměstnaných při míře 6,4 procentního bodu. Pokud se týká  evidované nabídky práce místních firem, tak je stále z čeho vybírat.

K mání jsou zaměstnání v rozmezí platů od osmi do třiceti tisíc korun měsíčně. Na nejvyšší finanční nabídky láká zaměstnance firma I.M.F s.r.o., která hledá konstruktéry, frézaře, seřizovače a další strojní profese. Kovodružstvo hledalo v listopadu ekologa, kterému nabízelo 20 tisíc korun, stejně lákavá byla i nabídka Povltavských mlékáren na funkci energetika. Naopak platy jen kolem deseti tisíc nabízely firmy, které hledaly cukráře, číšníky, servírky a pracovníky do prádelen.

Viz: Nabídka volných pracovních míst