Nejvíc požárů likvidují hasiči vždy v prvních třech hodinách Nového roku

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 3 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Silvestrovské veselí je již tradičně spojeno s používáním zábavní pyrotechniky. Bohužel každý rok nechtěné následky této zábavní pyrotechniky zaměstnávají hasiče i zdravotnickou záchrannou službu. Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou v posledních letech výrazně vzrostl a způsobené škody se pohybují v řádech milionů korun. Nejčastěji hoří trávní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech.

V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice. V období přechodu roku vznikají požáry častěji než v období Vánoc. Různé dělbuchy, světlice a další pyrotechnické „radůstky“ zaměstnávají hasiče nebo i další záchranné a následně také úklidové služby právě v těchto dvou dnech, a to nejvíce ve velkých městech.

“Podíváme–li se na počty výjezdů, tak loni od Silvestrovské půlnoci do 3. hodiny ranní zasahovali hasiči u 125 požárů (dlouhodobý denní průměr je 47 požárů). V posledních pěti letech značně narostl v časných ranních hodinách počet požárů odpadů, popelnic, kontejnerů, trávních porostů a okrasných keřů,” uvedla Nicole Studená, tisková mluvčí Generálního ředitelství HZS ČR.

 “A ještě jedno srovnání, v prvních třech hodinách nového roku 2018 vzniklo 111 požárů, tedy o 14 méně než v roce 2019. Příčiny požárů jsou většinou dobře známy: lidská neopatrnost a nedbalost, nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou a nedodržování bezpečnostních doporučení. V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje, že lidé přestávají být dostatečně ostražití,” doplnila tisková mluvčí Generálního ředitelství HZS ČR.

Autor/zdroj: HZS ČR