Sedlčanský rynk zaplnily vozy Renault

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Pražský Renault Card Club uspořádal o posledním květnovém víkendu na Nové Živohošti v pořadí třetí sraz svého klubu. Součástí srazu byla kromě jiného také orientační soutěž, jejíž první etapa končila v sobotu 30. května na náměstí TGM v Sedlčanech. Tady se konala před startem druhé etapy dvouhodinová výstava historických vozů značky Renault. Obyvatelé města i náhodní návštěvníci tak měli možnost obdivovat téměř tři desítky renaultů a také vozů Dacia, což jak známo je rumunská kopie francouzské značky.

renault4
Část vozů účastníků 3. srazu Renault Card Clubu – foto: Ladislav Havel

Na sedlčanské náměstí dojely postupně kolem poledne všechny vozy, které se účastnily srazu. „Klub vznikl před třemi roky v roce 2012, vzhledem k této krátké historii je to náš třetí sraz. Našim pravidlem je při každém srazu navštívit nějaké okolní město, tak aby se na naše vozy mohli podívat i místní obyvatelé,“ vysvětlil účastník srazu Petr Popula, který přijel s vozem Dacia. Mezi nejstarší vystavené vozy patřil nenápadný Renault Dauphine Gordini z roku 1956 a nablýskaná trojice renaultů 4CV z let 1958 – 1960 a motorem vzadu.

renault3
Renault Renault Dauphine Gordini z roku 1956 – foto: Ladislav Havel

Z dalších nejstarších vozů značky Renault mohli diváci kromě jiného vidět na náměstí renaulty s typovým označením 4 (rok zahájení výroby 1961) a Renault 5 s rokem zahájení výroby 1971. Z novějších pak Renault 9 z roku 1983 a Renault 19 z roku 1992. Zájem přehlížejících poutal i Renault 9TL z roku 1982, který, jak bylo uvedeno, je 32 let provozován a udržován rodinou původního majitele. Ten vůz zakoupil v červnu 1983 v prodejně Tuzex. Součástí akce v Sedlčanech byla i anketa, při níž mohli přítomní diváci hodnotit jejich vzhled.

Renault 4
Vozy Renault 4CV z let 1958 až 1962 – foto: Ladislav Havel

Po čtrnácté hodině se účastníci srazu vydali ze Sedlčan na druhou etapu, jenž vedla zpátky na Novou Živohošť, kde je čekalo vyhlášení výsledků ankety, vyhodnocení soutěže i celé akce.