Na většině koupacích míst vodních nádrží Orlík a Slapy je voda hodnocena stupněm 1

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Na začátku 31. týdne proběhla ze strany hygieniků ve většině koupacích oblastech a přírodních koupališť pravidelná kontrola spojená s odběrem vod. Ve většině sledovaných koupacích oblastí vodní nádrže Orlík (Popelíky, Lavičky, Trhovky a Podskalí) je voda na výborné úrovni a průhlednost dosahuje až do 2,5 metru. To samé je i na většině sledovaných profilech na přehradní nádrži Slapy (Ždáň, Měřín, Nový Rabyně, Nová Živohošť).

Na všech sledovaných koupacích místech ve středočeské části přehradní nádrže Orlík došlo opět oproti poslednímu vzorkování ke snížení obsahu sinic a chlorofylu a voda byla na všech čtyřech koupacích místech hodnocena stupněm 1. Rovněž na vodní nádrži Slapy, která je významnou a hojně navštěvovanou rekreační oblastí, je kvalita vody výborná a na většině sledovaných místech je také hodnocena stupněm jedna.

Pouze v koupací oblasti Županovice byl rozborem opakovaně potvrzen zvýšený výskyt sinic a kvalita vody ohodnocena stupněm 3. Od posledního odběru se tento týden zhoršila kvalita vody i v koupací oblasti Stará Živohošť, kde došlo rovněž k nárůstu sinic, a lokalita byla ohodnocena stupněm 3. Jde tedy o vodu nevhodnou ke koupání pro osoby s citlivou pokožkou, trpícími alergiemi, malé děti nebo těhotné ženy. Po koupání je vhodné se osprchovat.

Pokud je na některých přírodních koupalištích voda na stupni 2, jedná se pouze o mírné zhoršení způsobené sníženou průhledností vlivem nárůstu fytoplanktonu a koupání v takových vodách je bezproblémové. V tomto případě, kdy byla kvalita koupací vody označena stupněm dva, se konkrétně mimo jiné jedná i o Pilský rybník u Sedlce-Prčice hojně využívaný návštěvníky sportovně-rekreačního areálu Monínec. Také tady je vhodné se po koupání osprchovat.

Zdroj: KHS Středočeského kraje
Ilustrační foto: pixabay.com