Nic pro vegetariány: Na Tučný čtvrtek se má pusa omastkem lesknout, říkají tradice

Doba masopustu se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci. Tučný čtvrtek, který letos připadá na dnešní den 11. února, uvozuje posledních šest dní obžerství a nezřízeného masopustního veselí před Popeleční středou a dlouhým, čtyřicetidenním půstem před Velikonocemi. Naši předkové si v tento dlouho očekávaný čtvrtek dělali radost jídlem a pitím. Podávala se vepřová pečeně s knedlíkem a zelím, dbalo se, aby byla co nejvíce mastná.

Typické bývaly také zabijačkové hody – jitrnice, jelita, ovar, tlačenka, mastný prejt… To vše spláchnuto dobrým pivem a zakončeno něčím sladkým – koblihami smaženými ve vysoké vrstvě oleje a plněnými marmeládou. Ještě vloni jsme měli možnost hodit odtučňovací kůry za hlavu a vyrazit na Tučný čtvrtek do obce s počtem asi tří stovek obyvatel našeho regionu, kteří tento zvyk dlouhá léta rádi a ochotně dodržují. Letos už bohužel ze známých důvodů to možné není.

A tak alespoň pojďme prostřednictvím videa zavzpomínat na loňský Tučný čtvrtek, tradiční obchůzku masopustních masek obcí, spoustu legrace, koblih, klobás i něčeho ostřejšího…

Pokud půjdeme proti toku čas ještě dál až na začátek 21. století, nesmíme zapomenout ani na Tučný čtvrtek 2001. Tehdy, v onom roce 2001 místní řezník Jaromír Dvořák dokázal přesvědčil asi třicítku lidí, aby mu pomohli uvařil tlačenku, jakou “svět ještě neviděl”. A opravdu se to povedlo, příčovská rekordní tlačenka několik let vévodila knize českých rekordů. V tom roce byly Příčovy o Tučňáku opravdu slavné, náves narvaná lidmi, zvědavci i novináři k prasknutí, nechyběly ani televizní kamery.

Tradiční zabijačková pochoutka tehdy měřila 27 metrů a jedenáct centimetrů. Mohla být i delší, ale protože ji chtěli Příčováci při oslavě Tučného čtvrtku vystavit na návsi, museli ji zkrátit – jinak by zatarasila na malé návsi kdeco a ucpala by i jedinou “dopravní tepnu”, která obcí prochází. Slavnostního porcování tlačenky se tehdy ujaly dvě hvězdy televize Nova – Lucie Borhyová a Rey Koranteng. Nakonec rozporcovaná skončila v žaludcích všech, kteří v onen čtvrtek Příčovy navštívili…

Videa: Václav Peterka (rok 2020) a Sedlčansko (rok 2001)
Ilustrační foto:
Ladislav Havel