Na svatého Václava babí léto nastává. Letos tato pranostika bohužel platit nebude

REGION – Většina září přinášela do Česka příjemné počasí pozdního léta, některé dny dokonce i tropické teploty. To se ale změnilo páteční studenou frontou. Ochlazení po jejím přechodu bylo velmi razantní a citelné. Chladné počasí setrvá i v první den nového týdne, kdy počasí je o svátečním pondělí chladné, mlhavé a místy i deštivé. Další dny od úterý do pátku se teploty mírně zvýší, naměříme většinou jen kolem 15 °C, ve čtvrtek možná až 19 °C.

“Bude stále poměrně dost oblaků, přechodně se ale hlavně v Čechách může objevit i polojasno. Výraznější oteplení dorazí o víkendu. Od jihu k nám pronikne teplý vzduch, který posune denní maxima na hodnoty kolem 20 °C! Oteplení je nyní téměř jisté, ale jeho intenzitu zatím nelze přesně určit. Počítejme ale s mírným až čerstvým větrem, který bude pocit tepla poněkud snižovat. Pokud bude foukat i přes noc, mohou být i velmi vysoká noční minima nad 15 °C,” uvádí Meteocentrum.

Babí léto (též označované jako pozdní léto nebo Svatováclavské léto), bývá charakterizováno obdobím suchého, málo větrného, slunného a přes den velmi teplého počasí. Noci ale bývají již poměrně chladné a častěji se k ránu vytvářejí radiační mlhy. “Během babího léta lze často pozorovat volně se vznášející pavučiny drobných pavouků, které lidem v minulosti připomínaly šedé ‘babské’ vlasy. Odtud zřejmě pochází i název tohoto období,” píše Wikipedie.

Ilustrační foto: pixabay.com