Námětem taktického cvičení hasičů byl pád letadla na letišti u Příbrami

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 11 měsíců a 23 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

PŘÍBRAMSKO – Ve čtvrtek 7. června se na ploše poblíž Letiště Příbram uskutečnilo taktické cvičení základních složek integrovaného záchranného systému zaměřené na pád menšího letadla s větším počtem zraněných osob. Cvičení bylo zahájeno v deset hodin, kdy byl na linku tísňového volání oznámen pád letadla v prostoru za letištěm v katastrální části obce Dlouhá Lhota. Podle poplachového plánu operační důstojník k události vyslal jednotky profesionálních hasičů ze stanic HZS Příbram a HZS Dobříš a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Trhové Dušníky a Příbram VI-Březové Hory.

foto: HZS Středočeského kraje

“Při příjezdu prvních jednotek na místo vycházel z části trosek dým a v trupu havarovaného letadla bylo zaklíněno a zraněno několik osob. Hasiči ihned začali s jejich prvotním tříděním pomocí metody START, následným vyproštěním z vraku a pomohli zdravotnické záchranné službě s transportem osob na třídící stanoviště. Zároveň byl pomocí dvou C proudů s těžkou pěnou vytvořen v okolí letadla pěnový koberec, aby se zabránilo případnému rozšíření požáru. Celkem bylo při nehodě zraněno 18 osob, dva pasažéři nehodu nepřežili,” uvedl Petr Svoboda z oddělení IZS HZS Středočeského kraje.

foto: HZS Středočeského kraje

Do role figurantů se plně vžili studenti příbramské střední zdravotnické školy. S jejich namaskováním tradičně pomohli členové Českého červeného kříže. “Cílem cvičení bylo ověření součinnosti základních složek IZS při havárii letadla s větším počtem zraněných osob. Součástí cvičení bylo i zadokumentování nehody Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Samotné vyhodnocení cvičení všech zúčastněných složek proběhne v následujících týdnech,” dodal v tiskové zprávě Petr Svoboda.


Autor/zdroj: HZS Středočeského kraje