„Na Hromnice o hodinu více“, říká lidová pranostika. Aneb jaru jsme zase o něco blíže

Druhého února je v kalendáři sice “moderní” Nela, ale stále zde najdete ještě ono tradiční – Hromnice. Dnes se takové věci z povědomí lidí už začínají vytrácet, ale Hromnice opravdu není křestní jméno – takže hledat nějakou Hromnici Novákovou by se vám asi nepovedlo (i když jsme už zažili leccos –třeba  různě Leninie a Stalinky i Pětiletky…).

Svátek má jméno podle toho, že se skutečně světily (a zřejmě dodnes světí) ochranné svíčky proti bouřce. Ona to zas taková pitomost není; člověk “moderní” si může vliv takového plamínku svíčky u okna v dřevěné chalupě vysvětlit jako rušivý prvek ionizace vzduchu vytvářející kanál pro snazší přeskok blesku…oni ti naši předkové měli přece jen “pod čepicí”!

Pokud se týká výše zmiňované pranostiky, tak začátek února patří podle keltských zvyklostí svátku Imbolc. I když to tak nevypadá, svátky připadající na noc před 1. únorem a den následující, patřily podle původních irských zvyklostí k slavnostem ročního období; uváděly totiž, jakkoliv se to nám to může zdát podivné, – jaro. Ono je to dneska celé asi trochu posunuté…

Zdroj: Druidova mysteria
Ilustrační foto: pixabay