MZe spustilo web Potraviny na pranýři

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REDAKCE – Ministerstvo zemědělství České republiky společně s Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí představilo na tiskové konferenci v úterý 10. července nový web, který informuje české spotřebitele o nekvalitních potravinách. Na webu zákazníci najdou zatím kolem 350 nejakostních, falšovaných či dokonce nebezpečných potravin. Dále datum zjištění závady, název potraviny, výrobce, místo původu a kontroly a fotografie závadné potraviny.

„Pranýř byl umístěn na veřejném místě a byli k němu připoutání nejen nepoctiví občané, ale také potraviny, u kterých byl porušen některý z požadavků potravinového práva. Každý, kdo navštíví tento web, může uvedené informace využít pro svoji potřebu, například již při svém nejbližším nákupu,“ uvádí hned ve svém úvodu nově spuštěné webové stránky Potraviny na pranýři.

Podnět na web mohou podávat i sami zákazníci, inspekoři nejčastěji odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně. Při podrobnějším pohledu na web potravinynapranyri.cz český zákazník zjistí, že například u diskontního řetězce Penny market inspektoři odhalili zatím 23 závadných poživatin, což je stejně jako u řetězce Spar, Lidl se může „pochlubit“ pěti a Billa čtyřmi nejakostními výrobky.

„Do budoucna chceme aplikaci otevřít i pro další dozorové a inspekční orgány, jakými jsou například Státní veterinární správa nebo hygienická služba. Vedle hlavního účelu – zveřejňování prohřešků – chceme v dohledné době přidat také vzdělávací část, která by se věnovala zvyšování obecné informovanosti o všem, co se kvality a jakosti týče,“ řekl ke spuštění aplikace ministr zemědělství Petr Bendl.