Jaká sv. Kateřina, taková je celá zima. Říká pranostika vztahující se k 25. listopadu

Kalendář ukazuje 25. listopad, svátek slaví Kateřina. K ní se váže mnoho známých pranostik, které naši předci vypozorovali a podle nichž odhadovali další dlouhodobější vývoj počasí. „Svatá Kateřina prádlo máchá a svatá Barbora (4.12.) je škrobí“, nebo „Je-li Kačenka ucouraná, je Baruška naškrobená.“ Také se tradovalo, že – „Když Kateřina po ledě už chodívá, Eva potom blátem oplývá“, a – „Chodí-li Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě.“

Zajímavá bývala i pranostika jenž praví: „Jaká svatá Kateřina, taková je celá zima.“ Všeobecně svátek svaté Kateřiny býval kdysi hojně slaven, neb čeledíni a děvečky dostávali právě v tento den výplatu. Navíc to byl jeden z posledních dní před nástupem adventu, kdy si mohli lidé ještě naplno užít veselí. Po svátku Kateřiny začínal čtyřtýdenní půst, zákaz zábav, zpěvu a tance. V Kateřinský večer platilo ženské právo, k tanci mohly vyzývat jen ženy muže. Ale ženy také musely zajišťovat občerstvení i hudbu.

Na letošní svátek Kateřiny má být oblačno a poměrně mrazivo s občasným mírným sněžením, teploty kolem nuly. Takže zima, přesto těžko z toho soudit, jaké budou letošní Vánoce. Naplní se sen o bílých Vánocích? Příroda je nevyzpytatelná, tipy meteorologů ještě víc a pranostiky jsou z dob, kdy počasí bývalo stálé. Za posledních víc jak 40 let byly Vánoce v nižších polohách bílé pouze devětkrát. V létech 1981, 1986, 1994, 1996, 1999, 2000, 2001, 2003 a naposledy v roce 2010.

Ilustrační foto: pixabay.com