Muž na sociálních sítích veřejně schvaloval genocidu a další zločiny proti lidskosti

REGION – Pětačtyřicetiletý muž z Příbramska na Facebooku během tří let sdílel a komentoval kolem dvacítky internetových příspěvků či článků, také nahrával a šířil obrazový materiál. Přitom používal zakázanou symboliku, hrubě urážel a napadal určitá etnika, nabádal k jejich vyhlazení nebo k fyzickému násilí vůči nim.

Vypisoval se z nesnášenlivosti k některým osobám, které nazýval různými přízvisky. A dále pomocí sociálních sítí vyjadřoval obdiv k hnutí, které potlačuje práva člověka. Dotyčný se k činu doznal a uvedl, že zpětně své jednání hodnotí jako hloupost a chybu. Kriminalisté ho dne 20. listopadu obvinili ze čtyř trestných činů.

“Konkrétně z přečinu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny, z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocida. Nyní mu hrozí šest měsíců až tři roky pobytu za mřížemi,” informovala policejní mluvčí Monika Schindlová.