Modré pondělí je druhým dnem Pašijového týdne, v tento den bylo zakázáno pracovat

Součástí předvelikonočního Pašijového týdne je dnešní tzv. Modré pondělí. Přichází vždy šest dní před před Božím hodem velikonočním. Letos připadá na 25. března a kostely by v tento den mělo zdobit modré či fialové sukno. Každopádně podle lidových tradic bylo v tento den lidem zapovězeno vykonávat jakoukoliv práci. Školákům a studentům v tento den začínaly týdenní „vagace“, tedy jakási obdoba dnešních jarních prázdnin.

Přívlastek ‚modré‘ dostalo dnešní pondělí z německého blauer Montag, přičemž slovo blauer se nechá přeložit také jako opilý, tedy de facto neschopný práce. Význam těchto dvou původně německých slov se nakonec uchytil i v Čechách, kdekdo tu občas po nedělním tahu míval modré pondělí. Zajímavé je, že jako státní svátek se předvelikonoční Modré pondělí doposud drží na Kypru a v Řecku. Jedná se o země, kde je více než 90 procent obyvatel věřících.

Hned zítra pokračuje Pašijový týden Šedivým úterým. Jak Modré pondělí, tak Šedivé úterý nebyly v lidových zvycích nijak bohaté a ani z náboženského hlediska nehrály tak velkou roli jako dny nadcházející. Šedivému úterý se také někde říkávalo Tlusté, to proto, že to byl den, kdy byla poslední možnost se dosyta najíst. Také církev nepovažuje úterní den za významný. Ve Skandinávských zemím se pojmenování Šedivé úterý používá v souvislosti s našim masopustním úterkem.

Ilustrační foto: pixabay