Městské slavnosti ROSA se podobně jako v loňském roce ani letos neuskuteční

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Druhá polovina června tradičně patří v Sedlčanech především na náměstí TGM Městským slavnostem Rosa. V novodobé historii města se tyto městské slavnosti pravidelně konají tradičně kolem letního slunovratu. Slavnosti připomínají smyšlené vítězství Sedlčanských nad Žižkou v roce 1420 a svým názvem navazují na oslavy konané v Sedlčanech v 18. století, i když ty současné s původními církevními slavnostmi nemají pranic společného.

V loňské roce se tyto slavnosti kvůli nepříznivé epidemiologické situaci nekonaly a podobně tomu bude bohužel také letos. A to i přesto, že letos je situace lepší a vládní rozvolňování  od pondělí 17. května dovoluje pořádat kulturní akce venku pro maximálně 700 sedících diváků. Ti musí buď absolvovat test, nebo být alespoň 14 dnů od očkování či maximálně 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. Po celou dobu si musí zakrývat dýchací cesty.

„Bohužel tohle nejsme schopni zajistit a garantovat, ať už se jedná o počet sedících diváků, či další povinná hygienická nařízení,“ řekl na náš dotaz starosta města Miroslav Hölzel. Prostor náměstí, kde se slavnosti pravidelně konají, totiž nejde žádným způsobem uzavřít tak, aby počet diváků byl dodržen. Navíc velké problémy by byly i se samotnou kontrolou jednotlivých osob zda mají příslušné potvrzení. Těžko by se také na poslední chvíli dával dohromady vlastní program slavností.

Tak alespoň pro připomenutí…

Ilustrační foto: Ladislav Havel