Medardovskou kápi nelze brát až doslova, nejblíže k její pravdivosti bylo v roce 2009

REGION – K svátku svatého Medarda (8. června) se váže všeobecně známá pranostika “Medardova kápě, čtyřicet dnů kape”. Je to po květnových ledových mužích další z pranostik, kterou stále (i když s rezervou) musíme brát vážně. Přesto to s Medardovskou kápí není zase až tak horké, ještě nikdy se v posledních desetiletích doslova tato lidová pranostika nenaplnila.

Nejdéle u nás v tomto 40 dní trvajícím období pršelo naposledy v roce 2009 na meteorologické stanici Churáňov, kdy to bylo celkem 35 dní. Další medardovská pranostika praví: “Tak jak na svatého Medarda bouří, tak se celý měsíc po tom bouřky souží”. Mnohem častěji než bouřkami, se Medard projevuje mírným ochlazením, které u nás nastává právě koncem první červnové dekády.

V tomto období totiž často dochází k přílivu vlhkého, oceánského vzduchu a tím i deštivějšího počasí. Svatý Medard je ochráncem sedláků, pastýřů, vinařů, sládků a meteorologie. Lidé se k němu modlili za suché počasí při senoseči, za úrodu na polích a vinicích. Většinou bývá zobrazován s úsměvem na rtech, považován je proto i za patrona lidí s bolestí zubů.

Ilustrační foto: pixabay.com