Masopustní oslavy v Příčovech, konané vždy na Tučný čtvrtek, mají úžasnou atmosféru

SEDLČANSKO – Tučný čtvrtek v Příčovech, včetně maškarního průvodu obcí, bývá každoročně jednou z velkých masopustních akcí v regionu. Neboť jestli některá obec stále udržuje masopustní tradice, jsou to právě Příčovy. Jejich oslava masopustu bývá vyhlášenou událostí, kterou domácí ochotně dodržují a přespolní rádi navštěvují. Dobře vědí, že před blížícím se půstem si má člověk dopřát nejen veselí, ale i  mastných jídel a alkoholu, aby byl po zbytek roku při plné síle.

Pokud půjdeme proti toku času Tučných čtvrtků v Příčovech, vzpomeneme rok 2001. Tehdy známý řezník Jaromír Dvořák dokázal přesvědčil asi třicítku lidí, aby mu pomohli uvařil tlačenku, jakou „svět ještě neviděl“. A opravdu se to povedlo, příčovská rekordní tlačenka několik let vévodila knize českých rekordů. V ten rok se stal Tučný čtvrtek v Příčovech opravdu hodně slavný – i televize přijela.

Tradiční zabijačková pochoutka tehdy měřila 27 metrů a jedenáct centimetrů. Mohla být i delší, ale protože ji chtěli Příčováci při oslavě Tučného čtvrtku vystavit na návsi, museli ji zkrátit – jinak by zatarasila na malé návsi kdeco a ucpala by i jedinou „dopravní tepnu“, která obcí prochází. Nakonec rozporcovaná skončila v žaludcích všech, kteří v onen čtvrtek Příčovy v hojném počtu navštívili…

A tak, než letos opět vyrazíme ve čtvrtek 16. února do Příčov, alespoň pojďme prostřednictvím videa zavzpomínat na loňský Tučný čtvrtek, tradiční obchůzku masopustních masek obcí, spoustu legrace, tance, koblih, klobás i něčeho ostřejšího… A také na dětské maškarní odpoledne v sále místního hostince. Málo platné, Příčováci, když je ta správná příležitost, se bavit umí!

Ilustrační foto: Ladislav Havel
Video: Václav Peterka