Macík zdolal zkrácenou 10. etapu nejrychleji z českých kamionů. Brabec zlomil řídítka

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 23 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

HARADH – Dnešní 10. maratonská etapa Dakaru 2020 byla na 345. kilometru pořadateli zastavena. Kvůli silnému větru nemohly vzlétnout vrtulníky, které zajišťují bezpečí závodníků. Jezdci se tak ve druhé části trati přesunuli do maratonského bivaku v Shubaytah, kde bez svých týmů stráví noc a závodní stroje si před následující částí závodu budou muset opravit vlastními silami. Posádce kamionu týmu Big Shock Racing se tentokrát etapa skvěle vydařila.

Martin Macík, František Tomášek a David Švanda zdolali měřenou část nejrychleji z českých kamionů, když dojeli podle oficiálních výsledků na 7. etapovém místě a dál si celkově drží 6. pozici. První část náročné maratonské jízdy se podařilo zdárně zdolat i týmovému motorkáři Janu Brabcovi. Po pádu z vrcholu ostré duny sice zlomil řídítka na svém motocyklu, ale podařilo se mu je opravit a ve zdraví dojet do cíle. Etapu dokončil na 86. místě, v celkovém pořadí má 37. pozici.

„Dneska to pro nás byla příjemná jízda. Vypadá to tu jak v Mordoru. Trať hodně písčitá, duna, tvrdý podklad, duna. Ty duny měly dneska hodně zrádné zakončení. Jedete, nic nevidíte a najednou se zjeví stěna dolů. A pak rozhoduje, kdo jak zabrzdí. My jsme jeli relativně na pohodu, abychom neudělali zásadní chybu. Přeci jen, je to maratonská etapa. Strašně tu fouká. A hlavní dnešní navigační hláškou byla věta: Tady rovně,“ řekl Martin Macík.

Motocyklista týmu Big Shock Racing Jan Brabec vyjel do 10. maratonské etapy neohroženě a ve svém vyrovnaném tempu. Bohužel hned v úvodu etapy, na jednom z nejkritičtějších úseků trati, kde mělo problémy mnoho dalších závodníků, měl český jezdec nehodu. Nepříjemný pád však opět zvládl Brabec profesionálně a dokázal si poradit i se zlomenými řídítky své soutěžní motorky KMT, kterou pojmenoval po babičce Anežka.

„Jsem v pořádku. Bylo to dneska tak nebezpečné, že helikoptéry nestíhaly lítat. Já jsem šel na držku na 2. kilometru a zlomil jsem řídítka. Podařilo se mi je opravit, ale nabral jsem ztrátu 30 minut. A nefungovala mi dobře zadní brzda. Je to v pohodě, nic jsem si neudělal, nic mě nebolí,“ uklidňoval Jan Brabec. Nyní musí v maratonském bivaku dostat Anežku do co nejlepší formy, aby zítra s jeho pověstným nadhledem zdolal i druhou část drsné etapy.

Autor/zdroj/foto: Nikola Kužílková,
Big Shock Racing