Macík se průběžně posunul o tři příčky

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Po středeční zrušené etapě si účastníci Dakaru opět mohli ve čtvrtek zazávodit. Před sebou měli 10. etapu z Chilecita do San Juanu dlouhou 750 kilometrů s 449 kilometry ostré speciálky. Na trati je nejdříve čekal výjezd do nejvyššího bodu etapy a pak úzké úseky náročné především na přesnou navigaci. Pilot liazky „Franta“ sedlčanského týmu Big Shock Racing Martin Macík už před startem vyslovil přání v této dlouhé etapě ukrojit další minuty ze své ztráty a posunout se celkově dopředu. Úvod speciálky tomu odpovídal, pak se však kamion „Franta“ mírně propadl. „Kluci museli měnit kolo a aby toho nebylo málo, tak se ještě na chvilku ztratili,“ zněla v té době aktuální týmová informace z trati.

V polovině speciálky (před přejezdem neutralizační zóny) Macík figuroval na 11. místě, na vedoucího jezdce ztrácel 22 minut. V druhé části měřeného úseku se dlouho Macík držel na 10 pozici, v závěru ještě zrychlil a bylo z toho nakonec v náročné 10. etapě pěkné osmé místo se ztrátou 28 minut na vítězného Rusa Nikolajeva. Další dvě místa obsadili také Rusové z vozy Kamaz, druhý dojel Sotnikov, třetí Mardějev. V průběžném pořadí po 10. etapě se sedlčanská posádka vozu Liaz ve složení Martin Macík, František Tomášek a Michal Mrkva posunula podle oficiálního pořadí o tři místa na 12. příčku. Tři etapy před koncem ztrácí na průběžně 11. Nizozemce Staceyho 21 minut, na tatru desátého Čecha Loprayse přes 43 minut.

„První část byla taková celá zmatená.. Začátek jsme odpálili hezky, ale pak jsme se všichni ztráceli a hledali cesty. Během toho jsme udělali gumu, kterou jsme dofukovali celých 100 km, ale to už nevydržela tak jsme měnili takových 13 min. někde v horách. Drželi jsme to a první část dojeli jedenáctí. To se mi ale moc nelíbilo tak jsem se do druhé části trochu hecl a letěli jsme nesmysl! Permanentně přes 100 km/h obrovská rychlost, úzké cesty, totálně rozmlácené! Normálně jsem hladil volant a říkal „Franto vydrž“. Nepustil jsem a držel furt plnej a vyplatilo se. Super umístění a zatím posun na krůček od top10!“, řekl krátce po dojezdu do cílového San Juanu Martin Macík.