M. Macík se s kamionem vznesl a viděl nebe. Naštěstí přistání v 6. etapě bylo dobré

HA´IL – Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda z týmu Big Shock! Racing po 6. etapě Dakaru drží v polovině Dakaru průběžně čtvrté místo, když v 6. etapě dojeli na sedmé pozici. Posádce žlutého speciálu Iveco se v náročné písečné rychlostní zkoušce postupně dařilo přes soupeře prokousávat vpřed. Tempo bylo opět hodně rychlé. Odnesla ho jedna pneumatika, kterou čeští závodníci zvládli vyměnit za pět minut.

Páteční 6. etapa byla zkrácena na 347 závodních kilometrů. Důvodem byly deště, po nichž zrušený, 102 kilometrů dlouhý, úsek trati nebyl bezpečný. Proto pořadatelé posunuli i ranní start. Na programu byla písečná trať a pestré duny různých tvarů i obtížností. Posádka Martina Macíka měla v plánu si v dunách spravit náladu. Bylo třeba posunout se z 9. místa směrem ke špici. To se povedlo a čeští závodníci získali jako bonus i další nezapomenutelné zážitky.

„Tempo je obrovské. Letěli jsme dobře. Měnili jsme jednu pneumatiku asi na 100. kilometru. Chtěli jsme pošetřit Karla, takže jsme dneska tolik neskákali. Ale tempo jsme drželi. A udělali jsme si i jeden výlet do atmosféry. Díra v zatáčce, kterou jsme projížděli zhruba ve 100kilometrové rychlosti nás katapultovala, tipujeme, 20 metrů. Vznesli jsme se po zadních kolech a viděli jenom nebe. Ale naštěstí přistání bylo dobré. Nic jsme neutrhli. A jelo se dál,“ popsal vývoj etapy Martin Macík.

Závodníky dnes v cíli čekal bivak v Ha´il, kde stráví zaslouženou volnou sobotu. Všichni už se těší na volný den. Přestože se nezávodí, práce bude spousta. Následovat totiž bude maratonská etapa. A na tu se týmy musí opravdu dobře připravit. Dá se předpokládat, že Dakar se začne rozhodovat.

Zdroj/foto: Nikola Kužílková,
Big Shock! Racing