Lezecké skupiny hasičů nacvičovaly v areálu Monínec záchranu osob z lanovky

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 30 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLEC-PRČICE – V areálu Monínec se v pondělí 4. listopadu uskutečnil výcvik záchrany osob z lanové dráhy při náhlé poruše její provozuschopnosti. Výcviku se zúčastnilo celkem třicet hasičů-lezců. Kromě členů lezeckých skupin Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje z územních odborů Příbram a Benešov přijeli na speciální výcvik také lezci ze sousedního územního odboru Tábor HZS Jihočeského kraje. Jelikož se jedná o velmi specifický druh zásahu, hasiči každoročně prověřují nejen technické provedení záchrany, ale také součinnost jednotlivých lezeckých skupin.

“K rychlému provedení záchranných prací je nutné současně nasadit minimálně tři lezecké skupiny a za předpokladu příznivých povětrnostních podmínek i vrtulníky Policie ČR a Armády ČR. K transportu lezců po sjezdovce jsou využíváni rovněž zaměstnanci areálu, kteří disponují sněžnými skútry a rolbami. Výcvik na Monínci byl zaměřen na techniku provedení záchrany ze země,” uvedl Pavel Maňas, vedoucí pracoviště IZS a služeb územního odboru Příbram.

Záchrana ze země spočívá ve vystoupání lezce po sloupu lanové dráhy, odkud se za použití speciální kladky spustí po ocelovém vodícím laně nad sedačku s cestujícími. Jakmile se k nim lezec dostane, začne je přes evakuační postroj postupně spouštět na zem, kde si osoby přebírají do péče další hasiči z řad profesionálních a dobrovolných jednotek, příp. posádky zdravotnické záchranné služby.

Autor/zdroj/foto: HZS Středočeského kraje