Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Kvalita vody s koncem prázdnin zůstává neměnná, v Podskalí se zlepšila

REGION – Měsíc srpen se přehoupl do své poslední čtvrtiny, doba letních dovolených vrcholí, prázdniny finišují ke svému konci a s tím se blíží i konec letošní koupací sezóny. Začátkem tohoto týdne proběhla na většině koupacích oblastích a přírodních koupalištích Středočeského kraje poslední kontrola kvality koupacích vod podle monitorovacího kalendáře. Letošní extrémně teplé a slunečné počasí si bohužel vybírá svou daň ve formě zhoršování vody v přírodních koupalištích. Nelze však tvrdit, že na všech místech se voda zhoršuje.

“Naopak v koupací oblasti Podskalí na přehradní nádrži Orlík se proti minulému týdnu obsah sinic snížil a původní hodnocení na stupni 4 (voda nevhodná ke koupání) mohlo být sníženo na stupeň 3. V současné době je tudíž ve všech sledovaných oblastech středočeské části přehradního jezera Orlík klasifikována stupněm 3 – zhoršená kvality vody. Pro návštěvníky to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým děckám či těhotným ženám však jednoznačně doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali,” uvádí nejnovější informace hygieniků o kvalitě vody.

V letošní sezóně si oproti stavu v předchozím roce udržuje dobrou kvalitu vody přehradní nádrž Slapy. Na většině sledovaných koupacích oblastí (Měřín, Nová Rabyně, Nová Živohošť) je voda hodnocena po celou sezónu stupněm jedna, pouze v posledních čtrnácti dnech došlo k mírnému zhoršení v Županovicích a na Staré Živohošti, kde vzhledem ke zvýšenému obsahu chlorofylu je voda klasifikována stupněm 2. Tedy má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti, což znamená, že je nezávadná s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci.

Autor/zdroj: Krajská hygienická stanice