Kvalita koupacích vod se v posledních dvou týdnech téměř všude zlepšila

REGION – Období letních dovolených a prázdnin je v plném proudu a slunečné počasí posledního týdne s teplotami, atakujícími teplotní rekordy přímo vybízí k vodním radovánkám v přírodních koupalištích i umělých bazénech. Začátkem tohoto týdne (22. července) provedli hygienici na většině kontrolovaných a sledovaných koupacích oblastech a přírodních koupalištích pravidelnou kontrolu spojenou s odběrem koupacích vod.

„Již při vizuálním hodnocení přímo při vlastních odběrech bylo patrné, že voda na většině lokalit má výbornou kvalitu, což bylo potvrzeno i analýzou odebraných vzorků. Dokonce na všech sledovaných profilech v příbramské části přehradní nádrže Orlík došlo oproti poslednímu vzorkování ke snížení obsahu sinic a chlorofylu. Průhlednost vody je více jak 3 m a voda byla na všech čtyřech koupacích místech hodnocena stupněm 1,“ sdělili výsledky kontrol středočeští hygienici.

Rovněž na nádrži Slapy je kvalita vody výborná a na většině sledovaných míst je hodnocena stupněm 1. Pouze v koupací oblasti Županovice, kde byl rozborem opakovaně potvrzen zvýšený výskyt sinic, je kvalita vody ohodnocena stupněm 3. To však v žádném případě neznamená nějaká zásadní omezení pro koupající se osoby. Mimo Županovic byla kvality vody ohodnocena stupněm 3 rovněž na Pilském rybníku u města Sedlec – Prčice.

Ilustrační foto: pixabay.com