Kvalita koupacích vod je podle hygieniků všude dobrá, pouze Županovice mají dvojku

REGION – Rok se překulil do své druhé poloviny a začaly tak očekávané prázdniny a doba letní dovolené. Opět přichází tak dlouho očekávané období, kdy by lidé alespoň načas měli zapomenout na své starosti, děti na své povinnosti a plně se věnovat odpočinku. No a kde jinde co nejlépe relaxovat, nežli v přírodě, nejlépe na břehu řeky nebo hezkého rybníka s čistou vodou.

Jaká je situace na Slapské a Orlické přehradní nádrži? “Na nádrži Orlík došlo oproti výsledkům před 14 dny ke zvýšení obsahu chlorofylu a tím pádem se i mírně zhoršila průhlednost, která se pohybuje v rozmezí od 3 do 2,5 m. Voda má však nadále dobrou kvalitu, a ve všech sledovaných profilech byla hodnocena stupněm 1. Sinice se zatím ve vyšších počtech nevyskytují,” informují hygienici.

Rovněž na nádrži Slapy, která je vedle Orlíka další významnou a hojně navštěvovanou rekreačně oblastí, je kvalita vody výborná. “Pouze v oblasti Županovic v okrese Příbram byl prokázán oproti posledním odběrům nárůst sinic a voda v tomto profilu byla hodnocena stupněm 2. Na všech ostatních sledovaných koupacích místech této nádrže má voda kvalitu na stupni 1,” dodávají hygienici.

Pravidelně hygieniky kontrolovanými koupacími místy jsou na Slapské přehradní nádrži Měřín, Nová Rabyně, Stará a Nová Živohošť, Žďáň a Županovice. Na Orlické přehradní nádrži lokality Lavičky, Popelíky, Trhovky a Podskalí. Na Sedlčansku ještě hygienici kontrolují kvalitu vody v rekreačním koupališti v Hrachově (stupeň 1) a v Pilském rybníku, ten ale zatím provoz nezahájil.

Ilustrační foto: pixabay.com