Kvalita koupací vody se na Orlíku zhoršila, přehradní nádrž Slapy má vodu na jedničce

STŘEDNÍ ČECHY – Začátkem tohoto týdne provedli hygienici již druhou plánovanou kontrolu koupališť ve volné přírodě spojená s odběrem vzorků koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách. Odběr byl proveden ve všech koupacích oblastech a s kontrolou kvality vody začali v této sezóně i někteří provozovatelé koupališť ve volné přírodě. Podstatná část přírodních koupališť je však dosud mimo provoz a jejich provozovatelé čekají na příznivější počasí.

K poměrně významným změnám v kvalitě vody došlo ve všech koupacích oblastech ve Středočeské částí přehradní nádrže Orlík. Rozbory ze začátku tohoto týdne byl zjištěn významný nárůst obsahu sinic a chlorofylu i na ostatních koupacích oblastech této části nádrže – Popelíky, Lavičky a Trhovky. Naopak ke zlepšení došlo v koupací oblasti Podskalí, kde se obsah jak sinic, tak chlorofylu oproti minulému týdnu významně snížil.

Aktuálně je na všech těchto lokalitách kvalita vody označena stupněm 3 – zhoršená jakost vody. Na všech sledovaných koupacích oblastech přehradní nádrže Slapy je stav nepoměrně příznivější a kvalita vody je shodně hodnocena stupněm 1. Mírné zhoršení kvality vody bylo mimo jiné zaznamenáno na Pilském rybníku u Sedlce-Prčice. Voda tu má pouze sníženou průhlednost a pro koupající se osoby žádné zdravotní riziko nepředstavuje.

Zdroj: KHS Středočeského kraje
Ilustrační foto: pixabay.com