S ranními teplotami kolem -5 °C začíná dnes 1. března meteorologické jaro

SEDLČANSKO – I když to venku dnes ráno tak nevypadá, zima ztrácí svoji nadvládu a přichází jedno z nejkrásnějších ročních období – jaro. Zatím jenom meteorologické, přesto probouzející se příroda o sobě už nechává vědět prvními květy křehkých sněženek, které začínají vykukovat z prochladlé půdy. Postupně se k tomuto probouzení nového života přidali nalévající se pupeny olší a jív a první zelenající se stébla trávy.

Meteorologická zima skončila s posledním únorovým dnem, protože na rozdíl od astronomů, tak meteorologové ji počítají od 1. prosince do konce února. Pro meteorology je to pevně stanovené období, zavedené pro potřeby zpracování klimatologických dat. Astronomické jaro pak nastane o tři týdny později – 20. března ve večerních hodinách (22:24).

Počasí v březnu 2023 má být podle výhledu meteorologů pravděpodobně teplotně průměrné až nadprůměrné s převahou oblačnosti. Slunečních dní bude méně. Přesto je nutné mít stále na zřeteli lidové pranostiky, z nichž asi nejznámější říká: „Březen – za kamna vlezem“ . Případně „Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé.“

Ilustrační foto: pixabay.com