Kraj se zapojí do programu Obchůdek2021+, malým krámkům na vsích to může pomoci

STŘEDNÍ ČECHY – Rada Středočeského kraje 11. srpna projednala a schválila projektový záměr na podporu malých prodejen na venkově s názvem „Obchůdek 2021+“. Kraj tak reaguje na 2. dotační výzvu Ministerstva průmyslu a obchodu, ze které je možné financovat žádosti o dotaci na podporu udržení provozu maloobchodu v menších obcích.

K rozhodnutí zapojit se do aktuální výzvy přispěla zejména skutečnost rostoucích nákladů na energie, se kterými se subjekty v současné době potýkají. Cílem programu Ministerstva průmyslu a obchodu je snížit provozní náklady maloobchodních prodejen prostřednictvím dotace, kdy maximální dotace pro kraj činí 4 miliony korun.

„Rozhodli jsme se v letošním roce do výzvy zapojit, jelikož jsme si vědomi situace, se kterou se musí i obchody v malých obcích v současné situaci potýkat. Zejména pak s ohledem na zdražování energií je pro ně každý příspěvek pomocí. V rámci programu navíc zacílíme podporu tak, aby byla skutečně co nejvíce efektivní,“ vysvětluje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Program podpory je schválen na období let 2021 až 2025. Jedná se tak o udržení provozu maloobchodu v obci do 1000 obyvatel, nebo v obci do 3000 obyvatel, jejíž místní části mají méně než 1000 obyvatel. Příjem žádostí krajů probíhá od 1. září 2022 do 15. října 2022. Dotaci lze získat na mzdy personálu prodejny, nájem objektu, poplatky za telefony, internet či platební terminál.

Zdroj: Středočeský kraj
Ilustrační foto: pxhere.com